Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rodzina 500 plus

Nowe terminy składania wniosków o świadczenie wychowawcze w 2021 r.

Zasady i terminy składania i rozpatrywania wniosków o świadczenie wychowawcze w 2021 roku

Począwszy od 2021 r., prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalane, co do zasady na roczny okres świadczeniowy trwający od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu "Rodzina 500+" będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

W związku ze zbliżającym się nowym okresem świadczeniowym 2021/2022 , od 1 lutego 2021 r. ruszł kolejny nabór  wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowy okres rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r., wnioski  można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną czyli przez Internet za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS, a od 1 kwietnia 2021 r. także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Jeśli osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym  terminie do 3 miesięcy.


Tak przedstawiają się poszczególne, terminy składania i rozpatrywania wniosków na nowy okres 2021/2022 oraz wypłat świadczenia wychowawczego w zależności od miesiąca złożenia wniosku:

  • Złożenie wniosku w okresie luty – kwiecień 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do dnia 30 czerwca 2021 r.
  • Złożenie wniosku w maju 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia,
    z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 lipca 2021 r.
  • Złożenie wniosku w czerwcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia,
    z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2021 r.
  • Złożenie wniosku w lipcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia,
    z wyrównaniem jedynie od lipca, nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021  r.
  • Złożenie wniosku w sierpniu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia ,
    z wyrównaniem jedynie od sierpnia, nastąpi najpóźniej do dnia 31 października 2021 r.

Ważne!

  • Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w miesiącu czerwcu 2021 r. wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2021 r.
  • Złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 r.
  • Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2021 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Powyższe terminy rozpatrywania wniosków i wypłaty świadczenia wychowawczego są terminami maksymalnymi . Gmina uwzględniając liczbę wniosków oraz możliwości organizacyjne może rozpatrywać wnioski i wypłacać świadczenia w terminach krótszych niż we wskazanych wyżej maksymalnych terminach ustawowych.

 

Pytania i odpowiedzi w sprawie nowego okresu z programu "Rodzina 500+"

W tym roku nastąpi zmiana okresu świadczeniowego, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego i w konsekwencji zmiana terminów składania wniosków o świadczenie wychowawcze.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

 

1. Kiedy rozpocznie się nowy okres świadczeniowy i czy w związku z tym muszę złożyć nowy wniosek o świadczenie z programu 500+?

Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2021 r. i będzie trwał do 31 maja 2022 r.

Aby otrzymać świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500+" na nowy okres rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r. i kontynuować jego pobieranie należy złożyć w terminie do 30 czerwca nowy wniosek o przyznanie świadczenia.

Uwaga:  Nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy ruszył 1 lutego 2021 r. W związku z tym, wnioski o przyznanie świadczenia na nowy okres można składać już od 1 lutego br. drogą  elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną w urzędzie.

 

2. Jeśli obecnie pobieram świadczenie wychowawcze na dziecko, to czy także muszę złożyć wniosek w tym roku ?

Tak, jeżeli rodzic, który ma obecnie przyznane, do końca okresu świadczeniowego tj. do 31 maja 2021 r. świadczenie wychowawcze, chce przez kolejny okres świadczeniowy kontynuować pobieranie świadczenia musi ponownie złożyć wniosek o jego przyznanie. Oznacza to, że każdy rodzic który chce mieć wypłacane świadczenie wychowawcze w nowym okresie świadczeniowym musi złożyć ponownie wniosek. Na podstawie takiego wniosku zostanie mu przyznane prawo do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

 

3. W jaki sposób mogę złożyć wniosek o świadczenie 500 plus na nowy okres.

Tak jak dotychczas, wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres 2021/2022 można złożyć drogą elektroniczną przez Internet: przy użyciu kanału bankowości elektronicznej, portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia albo portalu PUE ZUS, co ma szczególne znaczenie z uwagi na bezpieczeństwo w obliczu panującej obecnie sytuacji związanej z pandemią COVID.

Co ważne, wnioski drogą online można składać już od 1 lutego br. To bardzo prosta i szybka droga.

Od 1kwietnia br. istnieje również możliwość złożenia wniosku drogą tradycyjną osobiście w urzędzie lub listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej. 

 

4. Na jaki czas zostanie ustalone prawo do świadczenia wychowawczego  w nowym okresie?

Jeżeli wniosek zostanie prawidłowo i terminowo złożony, świadczenie wychowawcze zostanie co do zasady przyznane na caly 12-miesięczny okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Ważne: Aby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy - tj. od 1 czerwca 2021 r., wniosek należy złożyć do 30 czerwca 2021 r.

 

5. Do kiedy muszę złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres, aby otrzymać je w czerwcu 2021 r. i zachować ciągłość wypłaty świadczenia?

Złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowy okres w miesiącach: lutym, marcu i kwietniu gwarantuje wypłatę świadczenia wychowawczego za miesiąc czerwiec, nie później niż do 30 czerwca.

Oznacza to, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia i otrzymać je w czerwcu 2021 r. wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2021 r.

 

6. Czy otrzymam wyrównanie wypłaty świadczenia wychowawczego za miesiąc czerwiec, jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy złożę po 30 czerwca 2021 r.

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje wyplatę świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 r.

Jeżeli wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres, zostanie złożony po 30 czerwca 2021 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, czyli np. z wniosku zlożonego w lipcu 2021 r. świadczenie zostanie przyznane od lipca.

 

7. Kto decyduje o przyznaniu świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+". Kto weryfikuje poprawność złożenia wniosku drogą elektroniczniną.

Rozstrzygnięcie o przyznaniu świadczenia wychowawczego 500+ wydaje organ prowadzący w tych sprawach postępowania, właściwy według miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Jest to najczęściej urząd miasta/gminy lub ośrodek pomocy spolecznej.

Ww. organ sprawdza prawidłowość wypełnienia wniosku (również tego przekazanego drogą elektroniczną) oraz dokonuje oceny czy spełnione są wrunki przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia.

Uwaga: Przyznanie świadczenia wychowawczego na podstawie złożonego wniosku nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Na adres e-mail podany we wniosku, wnioskodawca otrzyma informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie poda we wniosku adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście. Nieodebranie informacji nie będzie mialo żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego.

Natomiast odmowa przyznania świadczenia, uchylenie lub zmiana tego prawa bądź ewentualne ustalenie świadczeń nienależnie pobranych dokonywane będą w formie decyzji administracyjnej.

 

8. W styczniu urodziłam dziecko. Czy w związku z tym , w lutym mogę ubiegać się przez Internet o świadczenie wychowawcze jednocześnie na bieżący oraz nowy 2021/2022 okres świadczeniowy.

Tak, w tym przypadku rodzic może zlożyć dwa wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego: jeden na aktualnie trwający okres świadczeniowy, który zakończy się 31 maja 2021 roku oraz drugi na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2021 r.

Należy pamiętać, że w przypadku rodziców, którym urodziło się dziecko, rodzice mają trzy miesiące od jego urodzenia na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. Wtedy świadczenie wychowawcze otrzymają od dnia narodzin dziecka. 

 

9. Chcę przesłać wniosek w formie papierowej, za pośrednictwem poczty, ale nie wiem skąd pobrać formularz wniosku do wypelnienia.  

Przykładowy wzór wniosku o świadczenie wychowawcze jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Ale uwaga: wnioski w formie papierowej można składać bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty od 1 kwietnia br., czyli 2 miesiące później niż drogą online.

 

10.Czy do wniosku o świadczenie wychowawcze muszę składać dodatkowe dokumenty np. potwierdzające tożsamość czy wiek dziecka?

Standardowy , prawidłowo wypełniony wniosek  rodzica ubiegającego się o świadczenie wychowawcze, co do zasady nie wymaga dołączenia żadnych dodatkowych załączników. Ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie będzie przede wszyskim opierał się o informacje zawarte we wniosku. Dane zawarte we wniosku niezbędne do przyznania świadczenia (w szczególności dane potwierdzające tożsamość z rejestru PESEL) organ przyznający świadczenie zweryfikuje samodzielnie. Jedynie w wyjątkowych przypadkach, w zależności od indywidualnych okoliczności danej sprawy, może zaistnieć potrzeba przedstawienia dodatkowych dokumentów, w tym oświadczeń.                                                                                          

 

ZAŁĄCZNIKI:

  • SW-1Z
    Utworzono dnia 25.03.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Wniosek SW
    Utworzono dnia 25.03.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny