Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ZMIANY W ŚWIADCZENIACH PIELĘGNACYJNYCH

Utworzono dnia 16.01.2024

Od stycznia 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2988 zł.

Od nowego roku zmieniają się także zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

 

Od 1 stycznia 2024 roku zgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługiwać będzie: matce albo ojcu, innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, ponadto opiekunowi faktycznemu dziecka oraz rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego – jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

Świadczenie pielęgnacyjne - zasady

 

Od 1 stycznia 2024 r. będzie można pobierać świadczenie pielęgnacyjne na starych lub nowych zasadach. W przypadku pozostawania na starych zasadach, opiekun nadal nie będzie mógł podejmować pracy.

 

W przypadku pobierania świadczenia na nowych zasadach będzie ono przysługiwało opiekunowi do ukończenia przez osobę z niepełnosprawnością 18. roku życia, ale będzie on mógł podjąć pracę, jednocześnie pobierając świadczenie.

 

Gdy osoba z niepełnosprawnością będzie pełnoletnia, świadczenie pielęgnacyjne dla jej opiekuna wygaśnie, a to osoba z niepełnosprawnością będzie mogła się starać o świadczenie wspierające.

 

Opiekunowie, którzy nabyli lub nabędą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o świadczeniu wspierającym i na dzień 1 stycznia 2024 r. lub późniejszy będą uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych warunkach, będą mogli zachować na podstawie przepisów przejściowych ustawy o świadczeniu wspierającym (art. 63 ustawy o świadczeniu wspierającym) prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadzie ochrony praw nabytych na dotychczasowych warunkach, tj. np. bez możliwości podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Takie osoby, zachowują prawo do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., również w przypadku, gdy

osobie nad którą sprawują opiekę zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. Warunkiem zachowania prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych w zdaniu pierwszym jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności (art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniu wspierającym).

 

 Ustawa o świadczeniu wspierającym wprowadza przepisy, które będą chronić prawa nabyte osób, które miały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przed 31 grudnia 2023.

 

Jak złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

 

Jest to możliwe przez Internet—za pomocą rządowego portalu Emp@tia, przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego lub w wersji papierowej—osobiście lub listownie— wypełniając dokumenty i składając je w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Turobinie.

 

Świadczenie pielęgnacyjne a świadczenie wspierające

 

Nowe świadczenie, tzw. wspierające, będzie przeznaczone bezpośrednio dla osób z niepełnosprawnością, która ukończyła 18. rok życia, bez względu na osiągany przez osobę z niepełnosprawnościami dochód. Świadczenia wspierającego nie otrzyma osoba niepełnosprawna, jeżeli została umieszczona m.in. w zakładzie karnym, schronisku dla nieletnich, domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym itp.

 

Maksymalne wypłaty będą mogły wynieść 220 proc. renty socjalnej, a minimalne 40 proc.

– w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Świadczenie będzie wprowadzane stopniowo od 2024 do 2026 roku, więc w 2024 r. nie wszystkie poziomy potrzeby wsparcia dadzą świadczenie wspierające. I tak przyznawanie i wypłaty świadczenia wspierającego będą następujące:

 

· od 1 stycznia 2024 r. - osoby, które uzyskają od 87-100 punktów;

 

· od 1 stycznia 2025 r. - osoby, które uzyskają od 78 do 86 pkt;

 

· od 1 stycznia 2026 r. - osoby, które uzyskają od 70 do 77 pkt.

 

Jak ustalić potrzebę wsparcia

 

Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia od stycznia 2024 r.

 

Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające

 

Wnioski o wypłatę świadczenia wspierającego będzie można składać po uzyskaniu oceny, z zastrzeżeniem, że co do zasady w 2024 r. świadczenie będzie wypłacane wyłącznie osobom, które uzyskały najwięcej punktów (nie dotyczy to osób z niepełnosprawnościami, na które ich opiekunowie, co najmniej w dniu 1 stycznia 2024 r., pobierali dotychczasowe świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna lub świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach - w przypadku takich osób z niepełnosprawnościami uzyskanie przez nie co najmniej 70 pkt w decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, już od 1 stycznia 2024 r. będzie uprawniać do otrzymywania

świadczenia wspierającego). Świadczenie wspierające będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski do ZUS składa się wyłącznie w formie elektronicznej.

 

Świadczenie w wysokości:

 

· 220 proc. renty socjalnej otrzyma osoba z niepełnosprawnościami jeżeli potrzebę

wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów

· 180 proc. renty socjalnej, gdy potrzebę wsparcia określono na poziomie od 90 do 94

punktów

· 120 proc. renty socjalnej, gdy potrzebę wsparcia określono na poziomie od 85 do 89

punktów

· 80 proc. renty socjalnej, gdy potrzebę wsparcia określono na poziomie od 80 do 84

punktów

· 60 proc. renty socjalnej, gdy potrzebę wsparcia określono na poziomie od 75 do 79

punktów

· 40 proc. renty socjalnej, gdy potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 74

punktów.

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny